Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Jak działa mechanizm kwarcowy?

Jak działa mechanizm kwarcowy?

Zegarki mechaniczne mają duszę. Nadal posiadają grono zwolenników, którzy cenią tradycję i wyjątkowość. Jednak obecnie najpopularniejsze są mechanizmy kwarcowe. Sprawia to ich dokładność, lekkość i wygoda noszenia. Jednak co tak naprawdę jest w środku?

Jak działa mechanizm kwarcowy?

Sercem mechanizmu jest kryształ kwarcu. Bateria wprawia go w drgania z częstotliwością ponad dwóch tysięcy herców, które następnie przelicza odpowiedni układ. W ten sposób uzyskujemy 1 impuls elektryczny na sekundę. W zegarkach elektronicznych dokładna godzina obliczona w ten sposób pokazywana jest na wyświetlaczu. W analogowych natomiast w ruch wprawiany jest silnik obracający wskazówki zegara.

Drgania kryształu kwarcu mogą z dużą dokładnością wprawiać w ruch także datownik. Świetnie sprawdzają się również w stoperach — doskonale sobie radzi nawet z setnymi częściami sekundy.

Mechanizm kwarcowy w zegarkach — dokładność i niezawodność

Mechanizm kwarcowy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo dokładny. Jego granica błędu jest o wiele niższa niż w zegarkach mechanicznych. Układ jest zasilany baterią, która w zależności od mechanizmu wytrzymuje średnio ponad 2 lata. Zegarki na rękę z mechanizmem kwarcowym charakteryzują się także wygodą użytkowania. Nie trzeba ich nakręcać, działają ciszej. Niższa waga sprawia, że noszenie zegarka jest wygodne i komfortowe.

Japońska dokładność mechanizmów kwarcowych

Choć mechanizmy kwarcowe były stosowane już wcześniej, do komercyjnego obrotu weszły dzięki japońskiej firmie Seiko. Stało się to na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Umożliwił to rozwój tanich półprzewodnikowych układów cyfrowych. W ten sposób uzyskaliśmy ogromną dokładność w kompaktowym rozmiarze i niskiej cenie.

Japońskie mechanizmy kwarcowe stały się synonimem jakości. Ich dokładność i niezawodność sprawiły, że są często wybierane przez klientów. W firmie RealForest korzystamy z tych od firmy Citizen.

Zegarki mechaniczne — tradycja i wyjątkowość

Mechanizmy kwarcowe są obecnie bardzo popularne, jednak zegarki mechaniczne także posiadają grono zwolenników. Zachwycają się oni precyzją, która istnieje bez pomocy elektroniki. Mówi się, że zegarki mechaniczne mają duszę — i nie można im tego odmówić. Każdy z nich jest wyjątkowy. Wymagają regularnego nakręcania, co dla wielu może być swojego rodzaju rytuałem. Są niepowtarzalne i trwałe.

Mechanizmy w zegarkach drewnianych

Zegarki drewniane są wyjątkowe w wielu kwestiach. Także ich serce — mechanizm - musi być dostosowany do osoby, która będzie nosić urządzenie. Kwarc jest dokładny, lekki, komfortowy w użytkowaniu. W RealForest znajdziesz coś dla siebie — niezależnie od tego, co preferujesz.

Zegarek drewniany - Diver Style-czarno-niebieski Zegarek drewniany - czarny Dąb Zegarek drewniany - RF Elite srebrny-klon