Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
ZEGAREK DREWNIANY REALFOREST STONE - KAMIEŃ CIEMNY ŁUPEK

Czy w tym roku zmieniamy czas na wiosenny i zimowy?

Zmiana czasu to rytuał, który powtarzamy dwa razy w roku. Nie przepadają za nią zwłaszcza pasażerowie, którym zdarza się utknąć w jednym ze środków komunikacji na dodatkową godzinę. Czy w tym roku zmieniamy czas? Były takie plany, ale ich ostateczna realizacja w dużej mierze zależy od przebiegu pandemii.

Lepsze gospodarowanie światłem dziennym

Teoretycznie zmiana czasu ma na celu dopasować nasz rytm dnia do dziennego nasłonecznienia. W trakcie letnich miesięcy przestawiamy zegarki do przodu po to, aby dłużej było jasno w ciągu dnia. Zmiana zimowa powoduje, że poranne wstawanie nie odbywa się w ciemnościach. Praktycznie jednak jesteśmy społeczeństwem, które doskonale radzi sobie przy sztucznym świetle. Pracujemy na kilka zmian, więc jedna godzina do przodu lub tyłu nie robi nam specjalnej różnicy. Czy w tym roku zmienimy czas po raz ostatni? Takie są założenia. Po roku 2021 w Polsce miał minąć czas przestawiania zegarków.

Długa historia zmiany czasu

Ludzkość już wieki temu zauważyła, że dni w okresie letnim i zimowym różnią się długością. Bardzo praktycznie do tego zagadnienia podeszli starożytni Rzymianie. W zależności od pory roku zmieniali długość godziny. W jednym czasie mogła mieć 44 minut, w innym 75 minut. W tym samym czasie w różnych miastach zegary pokazywały więc co innego. Z naszej perspektywy to dość skomplikowana formuła, jednak rzymianom nie przeszkodziła w stworzeniu cywilizacji przemysłowej. Pierwszym krajem, który wprowadził inny czas zimowy i letni, było Cesarstwo Austro-Węgierskie jeszcze podczas I wojny światowej. Czy w tym roku zmieniamy czas? Dyskusja na ten temat utknęła na etapie parlamentów państw unijnych.

Zmiana czasu w trudnym momencie

Od kilku lat zmiana czasu wywołuje na świecie wiele kontrowersji. Podobnie jak decyzja Parlamentu Europejskiego z marca 2019 roku. Opowiedziano się wówczas za tym, aby ostatecznie znieść zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Według tych ustaleń w marcu 2021 roku nastąpi ostatnia zmiana czasu na letni dla tych państw, które wybrały taką opcję. Kraje, które wolą czas zimowy, zrobią to w październiku 2021 roku. Ostatecznie decyzje podejmują parlamenty poszczególnych państw. Ze względu na pandemię wiele z nich może jednak przełożyć ten temat na bardziej spokojne czasy.

Współcześnie zmiana czasu jest bardziej symboliczna. Jej ekonomiczne powody nie mają racji bytu, dlatego najprawdopodobniej przestarzały zwyczaj zostanie zniesiony.