Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Kwarc — kryształ, który zrewolucjonizował produkcję zegarków

Kwarc — kryształ, który zrewolucjonizował produkcję zegarków

Pragnienie zmierzenia upływającego czasu towarzyszy ludzkości od zawsze. Już w najdawniejszych czasach próbowano tworzyć kalendarze i zegary, tak, aby choć trochę móc zapanować nad uciekającymi dniami i godzinami. Podczas rozwoju cywilizacji odmierzano czas na różne sposoby, zaczynając od prostych mechanizmów wykorzystujących słońce, ale prawdziwą rewolucję przyniosło powstanie zegarków na rękę.

Zegarek — dobry przyjaciel, który zawsze jest z nami

Dzisiejszy świat szalenie pędzi do przodu, a człowiek coraz bardziej docenia rzeczy niewielkie, które może mieć zawsze przy sobie. Tak, jak komputery stacjonarne coraz częściej ustępują miejsca tabletom, a wielkie telefony „cegły” zamieniliśmy na smartfony noszone w kieszeni, tak i niezbędny do życia stał się zegarek, który możemy wszędzie ze sobą zabrać.

Można powiedzieć, że wynalezienie zegarka na rękę zrewolucjonizowało przemysł zegarmistrzowski, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że te przedmioty nie zawsze działały i wyglądały tak, jak dziś. Kiedyś jedynym dostępnym typem zegarków były zegarki mechaniczne, które później w znacznej mierze ustąpiły miejsca na rynku zegarkom kwarcowym. To właśnie mechanizm kwarcowy wykorzystuje się w zegarkach z drewna RealForest.

Od Szwajcarii do Japonii

cam2.jpg

W drugiej połowie XX w. rynek zegarowy był zdominowany przez producentów ze Szwajcarii. Tworzyli oni wysokiej klasy zegarki mechaniczne i nie spodziewali się, by ktokolwiek miał odebrać ich pozycję. Wszystko wywróciło się do góry nogami wtedy, gdy japońska firma Seiko zaprezentowała zupełnie nową technologię, użyteczną w produkcji czasomierzy — wyposażenie ich w mechanizm kwarcowy. Jak wiemy, dziś nadal produkuje się zegarki mechaniczne, jednak wielu użytkowników decyduje się na wybór tej drugiej technologii. To właśnie ona ukryta jest w modnych i eleganckich zegarkach drewnianych.

Pierwszy zegarek z mechanizmem kwarcowym kosztował niebotycznie wysoką sumę i mało kto mógł sobie na niego pozwolić. To na pewien czas uśpiło czujność Szwajcarów, jednak w niedługim czasie Japończycy zaczęli produkować swój mechanizm masowo. Cena, początkowo tak wysoka, zaczęła mocno spadać i zegarki kwarcowe wyrosły na znaczną konkurencję dla tradycyjnych. Wkrótce obok prekursora czasomierzy kwarcowych pojawiły się inne, konkurencyjne firmy, takie jak japońskie Citizen. Dziś precyzyjny mechanizm tej renomowanej firmy znajdziesz w zegarkach RealForest

Kwarc ukryty w drewnie

Mechanizm kwarcowy, który jeszcze pół wieku temu zaskakiwał, dziś jest powszechnie stosowany w produkcji zegarków na rękę. Łączy w sobie wiele zalet, jest jednocześnie niedrogi oraz niezwykle precyzyjny. Zegarki mechaniczne są ponadto bardziej awaryjne oraz kłopotliwe w stosowaniu(chociaż uwielbiane przez miłośników zegarków, bo posiadają tzw. „duszę”, W RealForest również uwielbiamy zegarki mechaniczne – nie wykluczamy w przyszłości zaprojektowanie droższego modelu z mechanizmem mechanicznym dla pasjonatów). Z tych powodów, aby zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort noszenia, zegarki z drewna RealForest napędzane są przez japoński mechanizm kwarcowy.

Kwarc to tak naprawdę bezbarwny kryształ górski. Dziś jest szeroko stosowany w przemyśle i elektronice. Zdecydowano się użyć go także w zegarkach na rękę zrobionych z innego naturalnego materiału — drewna. Drewno od zawsze kojarzy się nam ze szlachetnością, trwałością i wszystkim tym, co dobrego może zaoferować człowiekowi przyroda – dlatego tak, jak z kwarcem, pewnego dnia ktoś wpadł na użycie go do produkcji zegarków.

Powrót do natury

W czasach, w których z każdej możliwej strony otacza nas elektronika, wydawać by się mogło, że tradycyjne zegarki ręczne to przeżytek. Czy jednak na pewno tak jest? Nie zawsze mamy czas szukać po kieszeniach telefonu, by sprawdzić, która jest godzina. Poza tym bywają chwile, kiedy urządzenie po prostu się rozładowuje. W takich momentach posiadanie zegarka na rękę jest nieocenione. Wystarczy jedno szybkie spojrzenie na nadgarstek, by uzyskać informację, której pragniemy. Taka oszczędność, nomen omen, czasu, dużo ułatwia w tym zabieganym świecie.

Kolejnym powodem, dla którego warto zwrócić uwagę na zegarki drewniane, jest to, że są one w pewnym sensie sposobem powrotu do natury. Wszystko pędzi, życie wypełniają hałaśliwe sprzęty, wielu z nas mieszka w dużych miastach, pośród betonu i spalin. W takich okolicznościach styczność nawet z małym kawałkiem przyrody może być zbawienna.

Japońska jakość w produkcji polskiej

Zegarki z drewna RealForest łączą w sobie wszystkie zalety drewna, zegarka ręcznego oraz japońskiego mechanizmu kwarcowego, a przy tym są produkowane w Polsce. Drewno jest szlachetne, trwałe i wytrzymałe, a przy tym lekkie i przyjemnie w noszeniu. Co więcej, zegarki drewniane nigdy nie wyjdą z mody, są ponadczasowe i eleganckie.

Kiedy powstawały pierwsze zegary, nikt nie spodziewał się, że z czasem przemysł zegarmistrzowski tak mocno się rozwinie. Obecnie niemal nie wyobrażamy sobie życia bez urządzenia odmierzającego czas. Ty także zrób sobie prezent już dziś i postaw na oryginalny, przyjazny naturze zegarek RealForest

Zegarek drewniany - Realforest Classic Czarny DąbZegarek drewniany - Elite ŚliwaZegarek drewniany - Diver Style-czarno-niebieski